Spoznajte najoriginálnejšiu hudbu roka 2011

Autor: Tomáš Slaninka | 19.12.2011 o 10:30 | Karma článku: 11,39 | Prečítané:  10388x

Nezávislej hudobnej scéne sa zdanlivo darí tak, ako nikdy predtým. Najviac vinylov predávajú kapely ako The Arcade Fire a z alternatívnych pesničkárov sa stávajú celebrity prestížnych magazínov. Znamená to však, že kvalita ich hudby rastie, alebo súčasné trendy idú po originalite? Pri výbere tých najzaujímavejších albumov ma našťastie prepadol pocit zúfalstva z obrovského množstva autentických hudobníkov, ktorí sa nezmestia nielen do rebríčka, ale mnohým sa nedostane ani zaslúženej pozornosti. Nakoniec však o tom rozhodnú pocity satisfakcie a naplnenia a pri nasledujúcej desiatke albumov ich zažívam s každým počutím. O to predsa ide – užiť si a milovať umenie.

M83-Hurry-Up-Were-Dreaming.jpg
(10) M83 - Hurry Up, We’re Dreaming

Detský chór, masy syntetizátorov, steny gitár a euforické spievanie o detstve a mladosti znie ako apokalyptický spúšťač hudobnej cukrovky. A skutočne, Anthonyho Gonzaleza stretávame na šiestom albume balansovať na okraji gýču a šialene epickej dokonalosti. Takmer nezvládnuteľných osemdesiat minút hudby je megalomanskou hymnou na adolescentnú psychedéliu a neobmedzené možnosti mladosti. Nielenže tento Francúz správne vystihol tohtoročnú vlnu maximalizmu a nostalgie, ale ju aj sám doviedol k vrcholu.

julianna_barwick.jpg
(9) Julianna Barwick - The Magic Place

Len ťažko si predstaviť v tomto roku nežnejší a čistejší album, než The Magic Place. Táto éterická prechádzka nadpozemským svetom pozostáva z trištvrte hodiny spevu, no neobsahuje žiadne konkrétne slová a aj keď ju zlepila pomocou mnohých samplerov a techniky, The Magic Place znie ako plod prírody. Ozveny Julianninho hlasu sa rozliehajú korunami stromov a nekonečnými pláňami pokoja. Barwick nepotrebuje žiadne slová – zbor z jej hlasov je posolstvom samotným.

THE-FIELD.jpg
(8) The Field - Looping State Of Mind

Časová slučka, z ktorej niet vyslobodenia je nevyčerpateľným zdrojom fascinácie. Tretí album švédskeho DJ-a Axela Willnera zhmotňuje takúto slučku tak chytľavým a nákazlivým spôsobom, že vyjsť z nej znamená koniec svojej vnútornej diskotéky. Looping State Of Mind síce kombinuje prístupné techno s mäkkým houseom, no The Field spracováva tieto tanečné žánre do intímnej podoby tak, že pokojné vlnenie sa v pohodlnom kresle je tým najväčším blahom.

juv.jpg
(7) Juv - Juv

Je zaužívaným gýčom asociovať si odľahlé nórske hory s depresiou nekončiacej noci a izolovanosťou od sveta, no dvojica Juv dokonale vystihla bezútešnosť danej predstavy. Masy monotónneho hluku, zúfalé výkriky a podladené gitary zachytávajú tú najťažšiu formu dospievania – hľadanie seba samého. Minimalistický metal par excellence.

 

 

nicolas_jaar.jpg
(6) Nicolas Jaar - Space Is Only Noise

Jaar začínal ako techno DJ, no na svojom debute prekvapil prístupnosťou a ľahkosťou, akou spojil klubovú hudbu pre mikro-publikum s chytľavým popom. Omamne zapadajúce slnko, žblnkot vody a nerušivá elektronika spolu s tlmeným spevom vytvorili lákavo snobský, štýlový, no zároveň zrelaxovaný a úprimný obraz o Jaarovi, ako majstrovi dômyselnej jednoduchosti.

 

 

the_caretaker.jpg
(5) The Caretaker - An Empty Bliss Beyond This World

Pochopiť vnútorný svet pacienta s Alzheimerom je asi nemožné pre akéhokoľvek zdravého človeka. Aspoň čiastočne ho však sprostredkúva James Leyland Kirby skrze zašumené fragmenty klubovej hudby prvej polovice dvadsiateho storočia. Motívy a melódie sa vynárajú podobne, ako úryvky spomienok, zahusťujú sa a opäť miznú v hmle neprítomnosti a ničotnej prítomnosti. An Empty Bliss Beyond This World je zvláštne dojímavým a zároveň pôsobivým výletom do duše pokrivenej časom a chorobou, ktorá ukrajuje čoraz väčšie porcie pamäte. Na záver tak ostane singulárny pocit zmierenia.

Wild-Beasts_Smother.jpg
(4) Wild Beasts - Smother

Britská gitarovka v top 5? Tretí album  Wild Beasts je tým žiadaným vyvetraním a osviežením zatuchnutej indie rockovej scény a zároveň potrebným krokom vopred pre štvoricu z anglického Kendalu. Neobyčajný falzet Haydena Thorpeho je vláčnejší, než kedykoľvek predtým a texty sú ešte poetickejšími a vyspelejšími, než je zvyčajné u ich súčasníkov. Smother je intímnou spoveďou pocitov mladého muža, ktorý je súčasťou bohémskej hipsterskej komunity, no zároveň vyznáva oveľa pokojnejší spôsob života. Krehké pocity sklamania a znechutenia, strach z lásky a odmietnutia – všetky tieto témy boli už odspievané milión krát, no Wild Beasts im dávajú nielen nový obal, ale aj vyšší zmysel.

james-blake.jpg
(3) James Blake - James Blake

Britský DJ, producent, skladateľ, spevák a textár nestihol ani vydať svoj debut a už bol označovaný za najväčší objav a súčasne najväčšie sklamanie nezávislej scény. Presun od dubstepových šablón k pesničkárstvu poháňanému minimalistickým klavírom a úspornými perkusiami zákonite vyvolal protichodné reakcie spytujúce jeho talent a smerovanie. Tento 23-ročný hudobník prekvapivo popiera väčšinu súčasných trendov maximalizmu, syntetiky a štylizácie. Prehnane introvertný, abstraktný a akosi britsky chladný náhľad do života zvláštneho mladíka je návštevou bez pozvania, počas ktorej vám Blake len naznačí svoje pocity, no neodhalí sa. Ani túžba preniknúť do tohto komplikovane sparťanského celku nepomôže odhodiť uzavretosť Jamesa Blakea. Možno práve tento tajomný odstup je jeho receptom na nečakaný a zaslúžený úspech.

tim_hecker.jpg
(2) Tim Hecker - Ravedeath, 1972

Deštrukcia ako jedna zo základných súčastí kreativity je umeleckou témou starou ako ľudstvo samo. Montrealský producent si za základný motív tejto deštrukcie zvolil zvyk študentov MIT každoročne vyniesť na strechu jednej z budov kampusu starý klavír a nechať ho padať šesť poschodí. Agresia vyjadrená umením sa tak stáva agresiou voči umeniu ako hlavnému prostriedku na vyjadrovanie celej škály pocitov. Tim Hecker ho však svojim ničením, krútením, defragmentáciou a parodovaním zveľaďuje a zdokonaľuje. Vraždené syntetizátory hučia v desivej harmónii s kostolným organom a vyzývajú tak na súdny deň umenia.

pj_harvey.jpg
(1) PJ Harvey - Let England Shake

Západ zaspal, zatrasme Anglickom.” Čo vystihuje rok 2011 lepšie, než slová revolučného zúfalstva, ktoré ovládlo celú planétu? Polly vzala šablónu prvej svetovej vojny, inšpirácie od Dalího a Goyu, po modernú poéziu, na ktoré naniesla náter súčasnosti, naučila sa hrať na autoharfu, saxofón a prizvala svojich stálych spolupracovníkov Johna Parisha a Micka Harveyho. Návod na úspech sa zdá byť jednoduchým, rovnako ako folkovo baladický zvuk albumu, no dušu namiešala vďaka svojim odvážnym metaforám a kombinácii krehkého pesničkárstva s drsnou politickou výpoveďou. Let England Shake je pravdepodobne Pollinym najuniverzálnejšou nahrávkou, zároveň aj najvyspelejšou a najprepracovanejšou. Menej je viac a Polly to vie.

top2011.pngTohtoročná úroda modernej klasiky bola menej výdatná ako po minulé roky, no farby scény úspešne hájili Ben Frost s Daníelom Bjarnasonom. Dvojka usadená na Islande zložila neobyčajný soundtrack k románu Solaris Stanislawa Lema a následnej filmovej adaptácii Andreja Tarkovskeho. Desivý nárek violončela a chladnej elektroniky skombinoval Londýnčan Bobby Krlic, ktorý pod menom The Haxan Cloak vzýva čiernu mágiu umenia. Zaujal aj neočakávaný zimný album Kate Bush, ktorá na ňom nielen hľadala 50 pomenovaní pre sneh, ale našla aj novú umeleckú harmóniu a príjemný pokoj. Dosť odlišné pocity vyvoláva druhý album nórskej dvojice Deaf Center, o ktorom som dávnejšie písal tu a v podobnej temnote minimalistického techna sa nachádza úžasný kompilát štyroch vinylov od zoskupenia Sandwell District. Viac o trendoch na nezávislej scéne píšem v sumarizačnom článku pre .týždeň.

Pohľad do budúcnosti je aspoň po hudobnej stránke pomerne optimistický. Hneď v januári sa urodí ďalší album talentovanej Kanaďanky Grimes a o novom materiáli sa povráva v prípade Buriala, The Knife a Portishead. Na scénu dream popu sa po pätnástich rokoch vrátia Mazzy Star a pokračovanie svojho fascinujúceho debutu nachystal aj Perfume Genius. Nemenej vzrušujúce sú aj správy o šiestom počine islandských Sigur Rós a ich krajanka Hildur Guðnadóttir kompletizuje svoj tretí album, ktorého základným konceptom je priestor, ako prezradila v našom nedávnom rozhovore. Pre nezávislú scénu by to mohol byť ďalší kvalitný rok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Milión dôchodcov na Slovensku: Bojujú o dôstojný život, dokedy sa dá

Vyše 7500 ľudí čaká na miesto v domove pre seniorov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Okrem vychádzok k lekárovi ich naozaj nič nečaká?

Až po päťdesiatke si človek uvedomuje, že staroba je tŕnistý pojem.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mafia, exsiskára a policajti sa spojili, aby sledovali novinárov

Sledovanie novinárov hovorí o rozpade právneho štátu.


Už ste čítali?